X
تبلیغات
رایتل

پایتخت جهان اسلام

سامانه جامع ثبت فیش های تبلیغی

  • مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.(حضرت امام رضا علیه السلام)
  • پنهان کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، و پنهان کننده کار بد آمرزیده است. (حضرت امام رضا علیه السلام)
  • قل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد:1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.(حضرت امام رضا علیه السلام)

فلسفه حرمت ازدواج با دو خواهر

قرآن ازدواج با دو خواهر را در یک زمان حرام دانسته و مى‏فرماید: «وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْن». علت حرمت ازدواج همزمان با خواهر زن این است که درخانواده معمولًا مرد با خواهر زن ارتباط و نشست و برخاست مى‏کند، این اختلاط ممکن است ذهن انسان را منحرف و او را به سوى امیال حیوانى سوق دهد، لذا تنها به حرمت زنا اکتفا نشده و افزون بر آن ازدواج بین آنان حرام دانسته شده تا انسان چشم طمع را براى رسیدن به آنان بسته و امیال حیوانى را در خود به کلى بمیراند. 1
حکمت دیگرى که براى حرمت چنین ازدواجى مى‏توان بیان‏کرد، این است که دوخواهر به‏حکم نسبت و پیوند طبیعى، نسبت به یکدیگر علاقه شدید دارند وهنگامى که رقیب هم شوند، طبعاً نمى‏توانند آن علاقه سابق را حفظ کنند وبه این ترتیب یک تضاد عاطفى در وجود آنها پیدا مى‏شود که براى زندگى آنان زیان بار است. زیرا همیشه انگیزه محبت و رقابت در وجود آنان در حال کشمکش و مبارزه خواهد بود. 2

 
 (1). المیزان، ج 4، ص 314.
 (2). تفسیر نمونه، ج 3، ص 331.
تاریخ ارسال : 1392/12/05 11:07 ب.ظ | نویسنده: علی علیزاده | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

درباره من

بسم الله الرحمن الرحیم این پایگاه رو متعلق به خودتون بدونید و ما را یاری فرمائید . با تشکر

خلاصه آخرین مطالب

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ. وَالْعَنْ أعْداءَهُم أجْمَعِینَ.