X
تبلیغات
رایتل

پایتخت جهان اسلام

سامانه دانلود رایگان نرم افزارهای علمی و دانلود طرح های گرافیکی

درباره من

پایتخت جهان اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم این پایگاه رو متعلق به خودتون بدونید و ما را یاری فرمائید . با تشکر

جستجو

دسته‌ها

تقویم

اردیبهشت 1397
شیدسچپج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

بایگانی

جدیدترین یادداشت‌ها

نویسندگان

روزانه‌ها 

نظرسنجی

به نظر شما دین چقدر در خوشبختی خانواده ها موثر هست ؟

آمار

تعداد بازدیدکنندگان :
200568
اولین کسى که براى امام حسین (علیه السلام) عزادارى کرد چه کسى بود ؟ چرا ؟

  حضرت آدم (علیه السلام) و جبرئیل امین اولین کسانى بودند که براى امام حسین (علیه السلام) عزادارى نمودند.
هنگامى که خداوند متعال اراده فرمود توبه آدم را بپذیرد پرده از جلو چشم آدم برداشته شد و در ساق عرش اسامى خمسه آل عبا را مشاهده کرد و آنها را بر زبان راند و از جبرئیل پرسید: اینان کیستند؟ جبرئیل آنها را معرفى کرد و سپس گفت: خدا را به این اسامى بخوان تا توبه‏ات را بپذیرد، آدم پرسید: چگونه بخوانم؟ جبرئیل گفت: بگو یا حمید به حق محمد، یا على بحق على، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق‏الحسن و الحسین و.....
وقتى جبرئیل نام امام حسین (علیه السلام) را برد قلب آدم على نبینا و آله و (علیه السلام)، شکست و اشکش جارى شد و گفت: برادرم جبرئیل چرا هنگامى که نام پنجمى را بر زبان جارى نمودم قلبم شکست و اشکم جارى شد؟
جبرئیل گفت: براى این فرزند مصیبتى روى مى‏دهد که همه مصائب در پیش آن کوچک و حقیند. آدم گفت: اى برادر آن مصیبت چگونه است؟
جبرئیل گفت: او را با لب تشنه مى‏کشند در حالى غریب و بى‏کس و تنها است و یار و یاورى ندارد. و اگر ببینى او را در آن روزه مى‏گوید: واى از تشنگى و کمى یار و یاور، چنان تشنگى بر او غلبه کند که آسمان به چشمش تیره و تر آید مثل اینکه دود فاصله شده است. پس هیچکس او را یارى نکند مگر با شمشیر که به جانش افتند و او را مانند گوسفند ذبح کنند و سرش را از قفا ببرند و دشمنان پس از کشتن اموالش را غارت کنند و سرهاى او و یارانش را شهر به شهر و دیار به دیار بگردانند و زنانش را اسیر نمایند. و این چنین در علم خداى منان گذشته است.
سپس آدم و جبرئیل گریستند مانند زنى که فرزندش مرده باشد. جبرئیل ماجراى شهادت امام حسین (علیه السلام) را براى پیامبران دیگر مانند حضرت زکریا، حضرت نوح و حضرت سلیمان نیز نقل مى‏کنند و همه آنها در مصیبت امام حسین (علیه السلام) گریه و عزادارى مى‏کنند. به عنوان مثال حضرت زکریا پس ازشنیدن مصیبت امام حسین (علیه السلام) سه روز از مسجد خارج نشد و به گریه و مرثیه‏خوانى مشغول گردید و مى‏گفت: الهى آیا این چنین جنایت هولناکى درباره بهترین مخلوقات بوقوع مى‏پیوندد؟ برادر عزیز اینان اولین عزاداران امام حسین (علیه السلام) از اول خلقت انسان بوده‏اند اما اولین عزاداران امام حسین (علیه السلام) بعد از شهادت حضرت اهل بیت ایشان بودند. چنانکه نقل شده پس از آنکه یزید دریافت برنامه قتل امام برخلاف تصورات قبلى‏اش نتوانست محبت اهل بیت را از دلها خارج کند و پایه‏هاى حکومتش بیشتر متزلزل شد در مقام رضایت خاطر اهل بیت امام حسین (علیه السلام) برآمد و آنان را در مجلسى خصوصى احضار کرد و گفت: شما دوست دارید در شام بمانید و محترمانه زندگى کنید یا به مدینه برگردید؟ اهل بیت گفتند: ما براى حسین (علیه السلام) عزادارى نکردیم فعلاً مى‏خواهیم عزادارى کنیم. یزید اجازه داد و خانه‏اى مجلل در اختیارشان قرار داد و هفت روز در دمشق پایتخت حکومت بنى‏امیه به عزادارى پرداختند. تمام زنان قریشى و هاشمى که در شام زندگى مى‏کردند و حتى زنان بنى‏امیه و خانواده یزید لباس سیاه پوشیدند و در عزاخانه حسینى شرکت کردند.
امیدوارم خداوند همه ما را در زمره عزاداران واقعى امام حسین (علیه السلام) قرار دهد.
منابع:
1- آنچه در کربلا گذشت، تألیف آیت ا... محمد على عالمى، چاپ سوم، 1377. به نقل از اداره پاسخگویى آستان قدس رضوى

نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد