X
تبلیغات
رایتل

پایتخت جهان اسلام

سامانه جامع ثبت فیش های تبلیغی

  • مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.(حضرت امام رضا علیه السلام)
  • پنهان کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، و پنهان کننده کار بد آمرزیده است. (حضرت امام رضا علیه السلام)
  • قل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد:1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.(حضرت امام رضا علیه السلام)

ازدواج امام حسین علیه السلام

نحوه ازدواج شهر بانو با امام حسین(علیه السلام) را شرح دهید و آیا چنین ازدواجى اتفاق افتاده است؟


 از دو بُعد این مسئله را باید مورد بررسى قرار داد:
1 از بُعد تاریخى. 2 از بُعد حدیثى (به دلیل وجود روایتى در این زمینه).
1 از بُعد تاریخى: اصل داستان که یزدگرد دخترى به نام شهربانو یا نام دیگر داشته و به افتخار عقد زناشویى حسین بن‏على (ع) و مادرى امام سجاد (ع) نائل شده باشد، از نظر مدارک تاریخى سخت مشکوک است. مورخین عصر حاضر عموماً در این قضیه تشکیک مى‏کنند و آن را بى‏اساس مى‏دانند. مى‏گویند در میان همه مورخین، تنها یعقوبى جمله‏اى دارد به این مضمون که گفته است: «مادر على بن الحسین (ع) «حرار» دختر یزدجرد بود و حسین (ع) نام او را غزاله نهاد». از مورخین عصر حاضر که در مورد ایشان اشکالات عمده و متینى مطرح کرده است مى‏توان به استاد سید جعفر شهیدى اشاره نمود ایشان در کتاب «زندگانى على بن الحسین» در همان صفحات ابتدایى به مناسب نام مادر ایشان نکات جالب توجهى را بیان نموده‏اند. سعید نفیسى در «تاریخ اجتماعى ایران» آن را افسانه مى‏داند. حتى برخى از اسلام شناسان غربى همچون: «ادوارد براون» این داستان را مجعول مى‏دانند. «کریستن سن» نیز قضیه را مشکوک تلقى مى‏کند.
2 از بُعد حدیثى: در پاره‏اى از احادیث پیوند زناشویى امام حسین (ع) با دختر یزدگرد، تأیید شده است. از آن جمله روایتى است که در کتاب کافى آمده است و مى‏گوید: دختران یزدگرد را در زمان عمر به مدینه آوردند و دختران مدینه به تماشا آمدند. عمر به توصیه امیرالمؤمنین (ع) او را آزاد گذاشت که هرکه را مى‏خواهد انتخاب کند و او حسین بن على (ع) را انتخاب کرد. [[1
نقد و بررسى این روایت:
اولا: مضمون این روایت هرگز با گزارشات تاریخى سازگارى ندارد.
ثانیا: در سند این روایت دو نفر قرار دارند که حضورشان در سلسله سند، این روایت را غیرقابل اعتماد کرده است: یکى «ابراهیم بن اسحاق احمرى نهاوندى» [[2 است. علماى رجال، وى را از نظر دینى متهم مى‏دانند و اخبار، گزارشات و روایات او را غیرقابل اعتماد مى‏شمارند. دیگر «عمرو بن شمر» [[3 است که او نیز کذّاب و جَعّال خوانده شده است.
نتیجه: با توجه به اشکالاتى که در این روایت وجود دارد، همان قول تاریخ نگاران تقویت مى‏شود. پس ازدواج امام حسین (ع) با دختر یزگرد سوم پادشاه امپراطورى ساسانى کاملا مورد تردید است. اما آن‏چه یقینى است ازدواج ایشان با دخترى است که در سرزمین‏هاى ایرانى یا مجاور آن (طبق نقل برخى وى از اهالى سند و طبق نقل برخى دیگر از اهالى کابل بوده است) به اسارت در آمده و پس از انتقال به مدینه به همسرى امام حسین (ع) در آمده است.
بهترین کتابى که در این زمینه مى‏تواند به شما کمک کند کتاب استاد «سید جعفر شهیدى» به نام، زندگانى على بن الحسین (ع) (تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامى، 1374 ش، چاپ ششم) است. ایشان در صفحات نخستین این کتاب، با قلمى زیبا به بیان، شرح و نقد این مسئله پرداخته است.
[[1. مرحوم کلینى، الاصول من الکافى، کتاب الحجّه، باب مولد على بن الحسین (ع)، روایت اول.
[[2. عبارت الشیخ طوسى در مورد ایشان چنین است: «إبراهیم بن إسحاق أبو إسحاق الأحمرى النهاوندى، کان ضعیفا فى حدیثه، متهما فى دینه» (آیه الله خویى، معجم رجال الحدیث، چاپ 5، 1413 ق، ج 1، ص 185 همچنین در این مورد مى‏توانید ر. ک: شهید مطهرى، مجموعه آثار، ج 14 (خدمات متقابل اسلام و ایران)، صفحه. 122 به نقل از سایت تبیان.
[[3. «مرحوم نجاشى» رجال شناس بزرگ شیعى در مورد وى مى‏نویسد: «عمرو بن شمر أبو عبد الله الجعفى، عربى، روى عن أبى
عبد الله علیه السلام، ضعیف جدا» روایات این شخص واقعا ضعیف است. (آیه الله خویى، معجم رجال الحدیث، چاپ 5، 1413 ق، ج 14، ص 116).


برچسب‌ها:
تاریخ ارسال : 1392/08/15 06:56 ب.ظ | نویسنده: علی علیزاده | چاپ مطلب

(0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

درباره من

بسم الله الرحمن الرحیم این پایگاه رو متعلق به خودتون بدونید و ما را یاری فرمائید . با تشکر

خلاصه آخرین مطالب

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ. وَالْعَنْ أعْداءَهُم أجْمَعِینَ.